Miód Pitny - Recenzje miodów pitnych

Augustowski Barrel Aged - nowosć

sobota, 13 kwietnia 2024

Niedawno pojwił się w ofercie Agustowskiej Miodosytni nowy miód. Jest to ich znakomity Trójniak Wczesny, w wercji limitowanej, leżakowany w beczce dębowej. Postaramy się go wychylić może już podczas najbliższego spotkania w plenerze - czyli według planów pod koniec kwietnia i wówczas podzielimy się naszymi wrażeniami smakowymi z Wami. Zapraszamy :)

Link do tego miodu na stronie Augustowskiej Miodosytni --->

Miodosytnia Tarp Bryggerii

sobota, 6 kwietnia 2024

Najbliższą degustację planujemy na 18 kwietnia, a tymczasem do miodów oczekujących doszły takie oto z miodosytni Tarp Bryggerii - małej rodzinnej firmy duńskiej. Używają do produkcji wyłącznie miód duński i najlepsze surowce, według starych metod. Do miodów dodają sok owocowy, zioła lub jagody. Nie stosują żadnych koncentratów, sztucznych dodatków ani barwników.
Miody te zapewne odkorkujemy w dalszej przyszłości, bo w kolejce czekają flasze bardziej priorytetowe ;)

Czwórniak Agrest - kolejna nowość ze spółdzielni Apis

sobota, 23 marca 2024

Spółdzielnia pszczelarska Apis ostatnio raczy nas wieloma interesującymi smakowo nowymi miodami pitnymi, co nas wielce cieszy. Własnie zakupiliśmy najnowszy ich miód, czyli tytułowy czwórniak agrestowy. Ostatni miód agrestowy jaki piliśmy pochodził z Miodosytni Podalskiej i bardzo nam smakował więc podejrzewamy, że i ten po odkorkowaniu będzie podobnie smakowity. No ale o tym przekonamy się dopiero za jakiś bliżej nieokreślony czas, gdyż w kolejce do degustacji czekają inne zacne trunki, a niektóre już stanowczo za długo ;) Tak jak wspominaliśmy niżej, najbliższa degustacja odbędzie dopiero po Świętach Wielkanocnych.

Porównanie dwójniaków Koronnych z Pasieki Jaros

sobota, 9 marca 2024

Kontynuujemy nasze porównania miodów z Pasieki Jaros standardowych i ich odpowiedników leżakowanych w beczkach po burbonie czyli amerykańskiej whisky. Dwójniaki Koronne z Pasieki Jaros bazują na jesiennych wielokwiatach, soku z aroni, oraz typowych polskich ziołach, w tym kwiatach czarnego bzu. Okazało się, że Koronny standardowy schłodzony jest bardziej łagodny i gładki, zaś „beczkowy” przesiąkł ziemistością i jego smak stał się bardziej wyrazisty, bardziej intensywny i nawet zakończony lekką goryczką. Z tym, że „beczkowy” niewątpliwie ma smak bogatszy. Po podgrzaniu aromat burbonu wzmógł się i miód stał się lepszy od zimnego, zyskując wyrazistszy charakter, uwydatniając wielowymiarowe walory smakowe. Trudno w sumie stwierdzić, który był lepszy - tak jak przy poprzednich dwójnikach z tej serii porównawczej polecamy zakupić dwa i samodzielnie przekonać się, który nam pasuje. Oba należą do najsmakowitszych miodów owocowych na rynku tak na marginesie. Zaś dodatek soku z aronii jest pomysłem bardzo trafionym i oryginalnym.
Szczegóły smakowe obu wersji znajdziecie w dziale Ostatnio dodane > oraz na podstronie poświęconej Pasiece Jaros >

Grzańcowa śliwka - edycja zimowa miodów Apis

sobota, 2 marca 2024

Skosztowaliśmy jakiś czas temu pierwszy z miodów „zimowych” Apisu. Wzbogacono trzy znane miody owocowe (te nawiązujące do kart nazwami) przyprawami korzennymi i tak oto powstały ciekawe miody owocowo-korzenne. Pierwszy jaki otworzyliśmy to trójniak Grzańcowa Śliwka, którego opis znajdziemy najszybciej w dziale Ostatnio dodane >

MMC Champion Medunica - prawdziwie mistrzowski trójniak

sobota, 24 lutego 2024

Po krótkiej przeriwe powracamy do prezentacji ostatnio degustowanych miodów. Tym razem zafascynował nas trójniak na bazie miodu słonecznikowego zrobiony w Augustowskiej Miodosytni, a autorem receptury jest Adam Pałyga. Miód ów zdobył najwyższą nagrodę w roku 2021 na konkursie Mead Madness Cup i rzeczywiście naszym skromnym zdaniem słusznie. O ile nas pamięć nie myli, to nigdy wcześniej nie pijaliśmy miodu słonecznikowego i pomysł ów wielce nam się spodobał. Smak niebywale oryginalny i mimo braku zdaje się innych dodatków - poza może sokiem z cytryny - jest to trunek wyborny. Zakupiliśmy go na targach piwnych w Warszawie, na stoisku Augustowskiej Miodosytni, której właścicieli przy okazji pozdrawiamy.
Opis tego miodu znajdziesz w dziale Ostatnio dodane >

Trójniak Bro - nowość ze spółdzielni Apis

sobota, 10 lutego 2024

Skosztowaliśmy niedawno wypuszczonego trójniaka spółdzielni Apis - Bro. Zastosowano tu chmiel z gatunku Citra, który nadał mu cytrusowy posmak, co doskonale zrównoważyło jego słodycz i uczyniło go rześkim i idealnie pijalnym.
Więcej o naszych odczuciach smakowych przeczytacie w zakładce Ostatnio dodane >
 

Porównanie dwójniaków lipowych z Pasieki Jaros

sobota, 3 lutego 2024

Ostatnio dokonaliśmy kolejnego porównania miodów z Pasieki Jaros - Lipca standardowo leżakowanego w beczkach stalowych oraz wersji leżakowanej w beczkach po burbonie. Okazało się, że ten z beczek po whisky jest na pewno bardziej złożony w smaku. Co ciekawsze ten z beczek po burbonie był nawet młodszy od standardowego o rok, ale okazał się gładszym. Ciekawe. W standardowym zauważamy za to większą winność i mniejszą goryczkę.
Opisy obu miodów zobaczyć możecie w zakładce Ostatnio dodane > oraz na podstronie poświęconej Pasiece Jaros >

Nietypowy maliniak - Delikatesy Książęce czyli miód z miodosytni Vilkus

sobota, 27 stycznia 2024

Pod marką Delikatesy Książęce sprzedawane są miody z miodosytni Vilkus, która jako jedyna stosuje w miodach owocowych zamiast soku - macerowany miąższ. Daje to na pewno oryginalny efekt ale zastanawiamy się czy nie lepszy byłby gdyby jednak nieco soku też dodano. Wszsytkie miody z oferty miodosytni Vilkus już opisaliśmy i ten niby jest taki sam ale jednak opisując go na nowo mieliśmy odmienne wrażenia. Mogło to wynikać z dłuższego czasu leżakowania oraz z innej partii produkcyjnej. Bo tak po prawdzie, to miody nie są smkowo u nikogo identyczne przez lata, gdyż sam surowiec co roku jest nieco inny, zwłaszcza w przypadku wielokwiatu. Szczegóły zobaczycie w zakładce Ostatnio dodane> oraz w podstronie poświęconej marce Delikatesy Książęce >

Kolejna nowość ze spółdzielni Apis

sobota, 20 stycznia 2024

Ostatnio pojawiło się sporo nowości w Apisie i oto kolejna - trójniak BRO z chmielem odmiany citra, czyli o nutach cytrusowych.
Odkorkujemy go w niezbadanej przyszłości, w zalezności od mnóstwa czynników, o których wspominaliśmy gdzieś niżej.

Tymczasem mamy w Polsce zimę powiedzmy typową i przeciętną, ze śniegiem i mrozem, a to są najlepsze warunki do kosztowania grzanych miodów pitnych w plenerze, koniecznie przy ognisku, do czego zachęcamy.